مطالب خواندنی

دکترمجتبی شیرالیکرایولیپولیز
سلام در خصوص کرایولیپولیز ین زیبایی و پزشکان بسیاری اعلام نظر کرده اند وحتی افرادی کم تخصص نیز در راستای تبلیغات برای شرکتهای مختلف مطالبی را در اینترنت نشر نموده اند اما من در این مقاله می خواهم دستگاه کرایولیپولیز را بسیار ساده برای علاقمندان توضیح دهم ضمن آنکه بعضی از نظرات ین زیبایی وپزشکان عزیز ایرانی را با نمونه ای از نظرات ین زیبایی و پزشکان فرانسوی مقایسه کنم ، در واقع این مقاله فقط در راستای توضیح آسان و ساده روش کرایولیپولیز انتشاریافته است.
1

کرایولیپولیز چیست؟
در کرایولیپولیز به ناحیه تحت درمان به عمق حداکثر 2cm گرما داده میشود تا تری گلیسیرید ها ی موجود در بافت چربی به کریستال تبدیل شود همین امر سبب می شود تا ماکروفاژ ها (گلبولهای سفید) چربیها را بعنوان جسم خارجی تلقی کرده و آنها را بعنوان جسم خارجی هضم نمایند. باچه درجه ای در کرایولیپولیز به نتایج بالا دست می یابیم؟ بر خلاف تصور برخی از ین زیبایی و پزشکان در کشور مان اتفاق کریستا له شدن تری گلیسیرید ها در دمای زیر 7+ اتفاق می افتد پس لزوما رسیدن دما به زیر صفر درجه منجر به نتایج بهتری نمی گردد. در این خصوص با مطاله سایت FDA (انجمن غذا و داروی آمریکا) و حدود 2000 مقاله نشر به زبان فرانسوی توسط ین زیبایی فرانسوی و نتایج قبل وبعد از عمل کرایولیپولیز می توان به صحت ادعای فوق الذکر دست یافت. ضمن آنکه مراجعه به مقالات دانشگاه جان هابکینز آمریکا بعنوان یکی از بهترین دانشگاههای علوم پژشکی جهان نیز گواه همین مدعاست.

مزایای روش کرایولیپولیز چیست؟
1- در کرایولیپولیز تعداد سلولهای چربی کم می شود نه حجم آنها
2- با یک بار کرایولیپولیز بین 4 تا 12 سانتی متر سایز کم خواهیم کرد.
3- حتی در کبد های چرب با گرید پایین می توان کرایولیپولیز کرد.
4- کرایولیپولیز روشی بی خطر و بدون عارضه (در صورت استفاده از دستگا ههای کرایولیپولیز استاندارد)می باشد.

معایب استفاده از روش کرایولیپولیز :
1-وقتی به عمق 2cm چربیها ی زیر پوست از بین بروند شکم شل و آویزان خواهد شد مثال خانمی در کلینک زیبایی اینجانب پس از یک ماه ونیم مراجعه نموده و ابراز داشت که شکمش شل تر شده. و حتی احساس می نماید که بزرگتر شده است با سایز گیری معلوم شد که cm10 سایز کم نموده اما به جهت شلی شکم در مانند شکم بزرگتر نشان داده می شد با سه جلسه اندرمولوگ به همراه استفاده از دستگاه RF ،u*100 وmcare ایشان cm5 دیگر سایز کم نموده و شلی شکم ایشان نیز برطرف گردید. لذا با کاهش 15cm سایز دور شکم ایشان خوشحا ل از اتفاق افتاده از مطب زیبایی اینجانب خارج گردید.
2- در صورت عدم یا استفاده کم از مشربات الکلی و یا عدم کم خوابی پس از یکماه ونیم نتایج کرایو لیپولیز را مشاهده می کنیم ودر غیر اینصورت به مدت اثر طولانی تر خواهد بود.

دستگا ههای کرایولیپولیز و کیومی یا پلیتی؟
اوج تبلیغات غلط شرکت ها بر می گردد بر می گردد به اینکه دستگاه کرایولیپولیز با یدو کیومی باشد یا پلیتی؟!! و در این راه برای فروش بیشتر نسبت به گمراه نمودن همکاران پژشک و یا متقاضیان به استفاده از دستگاه کرایولیپولیز اقدام می نماید. مسلم است که با کرایولیپولیز و کیومی با بسیار راحت تر به عمق نفوذ 2cm نخواهیم رسید اما اشکال آن این است که شعاع موثر آن تنها 3cm است پس می بینیم که عملا این روش برای پهلو ها موثر تر است. اما در روش پلیتی رسیدن به عمق 2cm بسیار سخت تر است اما شعاع موثر آن7-5 سانتی متر است که می بینیم برای شکم بهترین روش است. اما تفاوت دستگاه ها در همین جا مشخص گردید در دستگا ههای معمولی بیش از 45 دقیقه نمی توان سرما داد چون به پوست آسیب خواهد رسید اما در دستگاه های شرکت های معتبر تا 3 ساعت هم می توان بدون عارضه سرما داد و همین امر یعنی طولانی تر کردن سرما می توان عمق نسوز روش پلیتی را فزایش داد و به همان عمق 2 سانتی متر رسانید پس در صورت استفاده از دستگاه هایی که بیش از 2 ساعت می توان بدون عارضه سرما دهد روش پلیتی بسیار بهتر از روش وکیومی به دلیل شعاع اثر می باشد و در مطب های معتبر فرانسه ، آلمان و آمریکا به همین دلیل از روش پلیتی استفاده می شود اما در کشور کره ، چین و اسپانیا به دلیل عدم توانایی رساندن دستگاه ها به زمان بیش از 2 ساعت از روش وکیومی استفاده می شود .

آیا بعد از استفاده از روش کرایو به استفاده از دستگاه cavitation ( کاویتاسیون ) نیازی هست ؟
اگر به شما یک کیک درسته بدهند میل بفرمایید راحت تر آن را میل می کنید و یا آن را به برشهای کوچکتر تقسیم نمایید؟ Cavitation هم همینکار را میکند در واقع سلول های چربی تغییر شکل یافته را به قطعات کوچک تر تبدیل می نماید تا ماکروفاژها (گلبول های سفید ) آن را راحت تر بلعیده و هضم نماید پر سرعت خورده شدن چربیهای از بین رفته می توان دید در اتمام cavitation در همه موارد توصیه می گردد.

چه کسانی نمی توانند از روش کرایولیپولیز استفاده نمایند ؟
تنها کسانی که گلبول های سفید کم فعال دارند از این روش نباید استفاده کنند .

نکته ای در مورد LPG یا اندرمولوک باید در نظر داشت
به چند علت مهم اگر مراجعین از گروه LPG یا اندرمولوک ناراضی هستند : 1 – کاهش سایز یک روش علمی و پزشکی می باشد که علم آزاد در دانشگاه های معتبر دنیا مثل سورسن به عنوان واحد های درسی برای دانشجویان فلوشیپ ( فوق تخصص ) زیبایی تدریس می نمایند متاسفانه شاهدیم که این روش توسط افراد نا آگاه در باشگاه ها ، سالن ها ورزشی و زیبایی انجام میشود که تاثیرات مخربی را بر اندام مراجعین میگذارد 2 – گروه LPG یا اندرمولوگ شامل گروهی از دستگاه ها است یعنی دستگاه LPG ، دستگاه RF ، دستگاه cavitation یا کاپیتاسیون 100 * u starvac ، دستگاه mcare و یا leg preaaure است یعنی برای درمان چاقی موضعی باید در هر جلسه حداقل از سه دستگاه استفاده شود و زمان یک تا چهار ساعت هر جلسه طول خواهد کشید 3 – حرکات دستها ، زمان استفاده از دستگاه ها و مانور های بر روی موضع منوط به گذراندن دوره های علمی و حداقل 320 ساعته می باشد مه متاسفانه در ایران شاهدیم که فروشندگان دستگاه ها با یک کلاس 2 ساعته به اپراتئر ها آموزش داده و آنها شروع به کار بر روی مراجعین می نماید که همین امر موجب می شود جواب قابل قبولی در کاهش سایز و رفع چاقی موضعی نداریم
4

پس نتیجه میگیریم :
الف ) استفاده از دستگاه به صورت تنهایی و در مدت زمان 30 دقیقه ای هیچ تاثیری جدی بر روی شخص نداشته و یک کلاهبرداری شامل می باشد .
ب ) فروش پکیج و یا بسته های یک با تخفیف برای افراد مختلف کاملا غیر علمی بوده زیرا بدن هر شخص دیگر متفاوت است و میبایست از روش های متفاوت برای اشخاص مختلف استفاده نمود .
ج ) استفاده از دستگاه RF تنها برای لیپولیز کاملا غیر عملی است .
د ) استفاده از دستگاه cavitation یا کاویتاسیون به تنهایی موجب ایجاد کبد چرب می شود .
ه ) استفاده تنها از دستگاه LPG یا اندرمولوگ به تنهایی موجب بد شکلی و شلی شکم می شود
و ) انجام کلیه کارهای فوق بدون نظارت پزشک ممکن است باعث آسیب رسیدن به اندام درونی گردد .
تذکر 1 : گروه LPG و یا اندرمولوگ از 60 روز بعد از زایمان توصیه می گردد .
تذکر 2 : گروه LPG و یا اندرمولوگ به زیبایی تناسب اندام کمک شایانی می کند پس پزشک باید به اصول حرفه ای تناسب اندام آشنا باشد.
تذکر 3 : از دستگاه های چینی و کره ای به دلیل آسیب رسانیدن به اندام درونی پرهیز نماید .
تذکر 4 : گروه LPG و یا اندرمولوگ موجب کاهش حجم سلولهای چربی می گردد .
تذکر 5 : چون سلولیتها ظرف مدت 4 تا 5 سال ایجاد می شود در صورت از بین رفتن 4 تا 5 سال طول می کشد که دوباره ایجاد شود .
و آخر اینکه ترکیب گروه LPG یا اندرمولوگ با کرایولیپولیز بهترین روش کاهش سایز و رفع چربی ها و چاقی موضعی می باشد .