شیراز، خیابان انقلاب (نادر)، جنب بانک تجارت، کوچه ب/6، مجتکع کوثر، واحد 7
09171029121

خانه

قدرت مدیریت زمان و استراتژی مناسب مطلب ویژه

نوشته شده توسط  پنج شنبه, 18 آبان 1396
  • image-1
  • image-2
  • image-3
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دوست آفبایی من یکی از کلید های موفقیت نه تنها در کنکور بلکه در زندگی، مدیریت زمان است فرصت آشنا شدن با مهارت های مدیت زمان را از دست ندهید و با همراه شوید.

سلام دوستان آفبایی عزیز

کم کم داریم به پایان فصل تابستان نزدیک می شیم و باید حداقل از نکات پايه مربوط به اصول مطالعه حرفه ای اطلاعات کافی داشته باشیم ، از این به بعد موضوع آزمون های آزمایشی دادن و حل تست های محکی و ارزیابی جدی تر شده و یکی از رایج ترین سؤالاتی که در ذهن اکثر داوطلبان مطرح می شود ، این است که چه ترفندهایی اجرا کنند که در آزمون وقت کم نیاورند و بتوانند مدیریت زمان خوب و اصولی انجام دهند. در مقاله های قبلی این نکته رو متذکر شده بودیم که تسلط کافی روی مطالب ، سرعت عمل شما رو بالا می بره ، در اینجا هم با قاطعیت تکرار می کنیم که ، شک نکنید اولین و مهم ترین قدم در مدیریت زمان ، تسلط و سطح علمی شما است. حل کردن تعداد هر چه بیشتر نمونه سؤال و تیپ های مختلف تست در این مورد بسیار مؤثر خواهد بود. اما بعضی از داوطلبان هم هستند که با وجود تسلط مطلوب ، باز هم در آزمون ها وقت کم می آورند ، این دسته از داوطلبان معمولا تصور می کنند که قادر هستند به همه ی سؤالات پاسخ بدهند ، اما این کمبود وقته که نمیذاره به کل تست ها به خوبی پاسخ بدهند. اینجاست که استراتژی مناسب به یاری این گروه می آید ، اما استراتژی مطلوب چیست؟ ببینید دوستان ، شما باید با توجه به شناختی که از وضعیت درسی خود و این که چه دروسی نقاط قوت و چه دروسی نقطه ضعف شما هستند ، این استراتژی رو پیاده کنید . در این استراتژی ، باید قدرت تست شناسی قوی داشته باشید و با خواندن صورت سؤال ، سطح دشواری اون رو متوجه بشید و با درج کردن علامتی در کنار سؤال ، برای خود مشخص کنید که اون سؤال رو بلد نیستید ، یا جواب اون رو بلدید ولی سؤال وقت گیر است. هنگام پاسخ دادن به تست ها ، شما باید این قسمت را به دو یا سه مرتبه تقسیم کنید ، در بار اول پاسخ گویی به هر درس ، باید فقط به تست هایی پاسخ بدید که کامل برای شما شناخته شده هستند ، یعنی قبلاً نمونه ی مشابه آنها رو حل کرده اید و با تیپ پاسخ به اون سؤالات کاملاً آشنایید و در یک کلام ، برای شما سؤالات ساده محسوب می شوند. حال، بار اول تموم شد ، نگاهی به ساعت بیندازید ، اگر وقت باقی مانده اون درس رو داشتید (که حتماً باید داشته باشید چون فقط به سؤال های ساده پاسخ دادید) که بار دوم ، پاسخ گویی به ادامه تست های جواب نداده رو شروع می کنید ، این بار به سؤالات کمی سخت تر و وقت گیر تر پاسخ می دهید ، اگر باز هم وقت داشتید ، به همین ترتیب به سراغ تست های جواب نداده و وقت گیرتر بروید و الی آخر .این روش به شما کمک می کند که صورت سؤال همه ی تست های دفترچه رو بخونید و تست های آسون رو در هیچ درسی از دست ندهید ، ولی یک نکته ی دیگر رو هم فراموش نکنید ، اگر وقت محدودی برای پاسخ گویی به سؤالات سخت و وقت گیر در آزمون داشتید ، اولویت با درس هایی باشد که ضریب بیشتری بین بقیه دروس دارند ، به طور مثال در دروس عمومی ، ادبیات و دین و زندگی که بیشترین ضرایب رو دارا هستند . اگر چندین بار این روش رو در آزمون های آزمایشی انجام دهید ، به خوبی یاد می گیرید که چگونه باید مدیریت زمان رو انجام داد.

توجه کنید : این روش نیازمند قدرت رد کردن سؤالات است که متاسفانه خیلی از داوطلبان با این قضیه مشکل دارند. ببینید این که بدانید تستی رو می توانید جواب بدید و به دلیل وقت گیر بودن یا سخت بودن اون رو رد کنید ، کمی مشکله ، چون داوطلبان می ترسند وقت کم بیاورند و به سؤالاتی که بلد بودند ، برنگردند و پاسخ ندهند. نگران این موضوع نباشید به دلیل این که بدون شک شما وقت خواهید داشت ، چون بار اول فقط صورت سؤال ها رو مطالعه کردید و به سؤال های ساده پاسخ دادید که وقت زیادی از شما نگرفته ، فقط کافیه این استراتژی رو چند بار به شکل کامل امتحان کنید تا خودتون متوجه این قضیه بشید و به این کار و مفید بودنش ایمان بیارید.

یک نکته هم در مورد کسانی که به هر دلیل هنوز درس خواندن درست و حسابی برای کنکور رو شروع نکرده اند ، این رو بدانید که با وجود اینکه تقریبا یکی از چند بازه طلایی کنکور رو از دست داده اید ولی هنوز برای رسیدن به یک نتیجه رویایی دیر نیست و فرصت جبران کامل وجود دارد. ! ‎اگر باز هم سؤال راجع به مدیریت زمان سؤال داشتید ، با کانون مشاوران آفبا در تماس باشید.

موفق و پیروز باشید.

 

خواندن 296 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 آبان 1396

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image